Kit pszczeli – naturalny bakteriobójca

Podejmując temat superfood, skupiłam się na egzotycznych, mało komu znanych produktach, zupełnie ignorując nasze rodzime specjały. Pisząc kolejny artykuł zamierzam naprawić poczynione faux pas i tym razem biorę pod lupę kit pszczeli. Nazwa może nie wywołuje pozytywnych skojarzeń, ale to naprawdę wartościowy produkt. Czytając dalej, dowiecie się dlaczego.

Czym jest propolis?

Jak sama nazwa wskazuje, kit pszczeli, określany również mianem propolisu, to lepka, żywicza substancja, która powstaje ze zbieranych przez pszczoły żywic roślinnych. Wykorzystują ją do uszczelniania ścian uli i ich dezynfekcji. Tak, dezynfekcji. A to za sprawą właściwości bakteriobójczych, jakie wykazuje propolis. Produkt ten charakteryzuje się zielonkawą lub brunatną barwą.

Skład propolisu przedstawia się następująco: od 50% do nawet 80% stanowią żywice, 10% – 40% to woski, 5% do 10 % to olejki eteryczne. W mniejszych ilościach w skład kitu pszczelego wchodzą pyłki kwiatowe, garbniki, aromaty, flawonoidy.

Z dietetycznego punktu widzenia, propolis to wartościowy produkt pod względem zawartości składników mineralnych i witamin. Dostarcza bowiem witamin z grupy B, witaminy A, C i E (antyoksydanty). Stanowi źródło manganu, krzemu, cynku i żelaza.

Właściwości i zastosowanie kitu pszczelego

Tak jak wcześniej wspomniałam propolis ceni się przede wszystkim ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze (unicestwia bakterie Gramm dodatnie, m.in. gronkowce, paciorkowce, laseczki tężca czy prątki gruźlicy), przeciwgrzybicze i antywirusowe. Stąd też szerokie jego zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym. Wykorzystuje się go do produkcji leków i maści, ale także roztworów na bazie alkoholu, likierów i nalewek. Dzięki właściwościom nawilżającym i wygładzającym skórę znalazł też zastosowanie w kosmetologii. Wykorzystywany jest do produkcji takich preparatów, jak: maski, balsamy, kremy, toniki czy pasty do zębów. Jest składnikiem niektórych kosmetyków kolorowych, np. pomadek.

Właściwości propolisu znajdują zastosowanie przy leczeniu różnego rodzaju zapaleń, np. dziąseł, nadżerek czy aft w obrębie jamy ustnej. Roztwór propolisu przyspiesza gojenie się ran, uszkodzeń skóry i błon śluzowych. Stosowany jest u kobiet skarżących się na dolegliwości związane z zakażeniem błony śluzowej pochwy i szyjki macicy. Wykazuje korzystne działanie przy zapaleniu pęcherza moczowego, cewki moczowej oraz nieżytach jelit. Ponadto wzmaga wydzielanie żółci i uczestniczy w procesach regeneracji wątroby.

Należy jednak pamiętać, że mimo wielu prozdrowotnych właściwości, propolis jest silnym alergenem i może wchodzić w reakcje krzyżowe. Najczęściej jednak dochodzi do wystąpienia wyprysku kontaktowego na skutek miejscowego stosowania propolisu.

Propolis – cenny ($$$) produkt

Kit pszczeli można kupić w formie przypominającej granulat lub sproszkowany. Cena jednostkowa wynosi 200 – 250 zł za kilogram. 20 ml buteleczka kropli z propolisu to koszt ok. 20 zł. Nalewkę można w prosty sposób przygotować samemu. Wystarczy 100 g rozdrobnionego propolisu, 700 ml spirytusu i 300 ml wody. Składniki należy dokładnie wymieszać i pozostawić na 10 dni w ciemnym miejscu, codziennie mieszając przez potrząsanie. Po tym czasie płyn zlać znad osadu do ciemnej szklanej butelki i domowa nalewka na potrzeby kuracji gotowa 😊

Copyright © 2020 odWAŻ się! - Poradnia dietetyczna | powered by getknow